O projekcie
Projekt pt. "Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. mazowieckim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania"
jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet VIII. Regionalne kadry gospodarki, działanie 8.1 Rozwój pracowników
i przedsiębiorstw w regionie, poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.
Jego głównym celem jest zbudowanie systemu pozwalającego na identyfikację dziedzin i przedsiębiorstw, posiadających duży potencjał tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim i zaproponowanie działań mających na celu większe wykorzystanie tego potencjału. Cel ten będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:
- zidentyfikowanie zasadniczych trendów rozwojowych i mechanizmów wpływających na tworzenie miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim i wybranych regionach porównawczych;
- zidentyfikowanie mechanizmów prowadzących do utraty miejsc pracy wysokiej jakości;
- opracowanie propozycji mechanizmów, narzędzi rozwojowych i rozwiązań mających na celu lepsze wykorzystanie istniejących potencjałów lub zbudowanie nowych przez partnerstwa stworzone na szczeblu powiatów.
Z naszych obserwacji wynika, że tworzenie miejsc pracy bez względu na ich jakość, jest mało celowe. Pracownicy potrzebują pracy dającej perspektywy rozwoju, odpowiedni poziom zarobków, a także odpowiadającej wyzwaniom przyszłości. Jednocześnie nie akceptują nisko płatnej pracy, o czym świadczy skala emigracji zarobkowej. Mazowsze jest terenem charakteryzującym się dużą polaryzacją rozwoju gospodarczego. Widoczne są znaczne różnice między warunkami i efektywnością pracy w centralnym rejonie warszawskim a innymi ośrodkami województwa. Obszary peryferyjne województwa dużo straciły na znaczeniu już w okresie transformacji gospodarczej, w związku z upadkiem przemysłu (np. Radom) oraz niską efektywnością rolnictwa (szczególnie wschodnia i północna część Mazowsza). Opisywane niekorzystne tendencje pogłębiły się dodatkowo wraz z reformą administracyjną, po której peryferyjne ośrodki straciły część swoich dotychczasowych funkcji, nasilając dośrodkową migrację siły roboczej. Jednocześnie dzięki dostępowi imigracyjnej siły roboczej oraz korzystnej lokalizacji w okolicach warszawskiego obszaru metropolitalnego powstało wiele nowych zakładów produkcyjnych, z dużym udziałem kadry niewykwalifikowanej w strukturze zatrudnienia. W związku z powyższym, woj. mazowieckie potrzebuje wsparcia w zakresie przeprowadzania zmian adaptacyjnych. Wymaga to sformułowania mechanizmów wspierających tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy. Dzięki projektowi zwiększy się liczba dobrze płatnych miejsc pracy w całym województwie, ustaną warunki dla emigracji zarobkowej najlepiej wykształconych kadr, region będzie przyciągać więcej specjalistów z zewnątrz.
Projekt jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego (gmin, miast i powiatów)
oraz instytucji rynku pracy (Powiatowych Urzędów Pracy), które dzięki uzyskanym informacjom będą mogły wdrażać mechanizmy wspierające tworzenie i odbudowę utraconych miejsc pracy wysokiej jakości. Do udziału w projekcie zapraszamy również przedstawicieli instytucji regionalnych mających wpływ na kształt regionalnej polityki rynku pracy - Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
W ramach projektu przewidziane są następujące działania:
- Opracowanie wzorca miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim.
- Zorganizowanie partnerstw powiatowych na rzecz wspierania tworzenia miejsc
pracy wysokiej jakości. - Organizacja i funkcjonowanie grupy roboczej ds. wsparcia partnerstw.
- Analiza trendów tworzenia oraz utraty miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim.
- Dobór regionów porównawczych w UE (w celu wypracowania mechanizmów prorozwojowych w zakresie tworzenia miejsc PWJ), które były w podobnej sytuacji,
jak woj. mazowieckie i dzięki odpowiednio zaprojektowanym mechanizmom były
w stanie wdrożyć politykę w zakresie tworzenia miejsc PWJ. - Analiza polityki tworzenia miejsc pracy w woj. mazowieckim oraz trzech regionach porównawczych.
- Warsztaty z beneficjentami.
- Opracowanie i publikacja raportu projektowego pt. "Praca wysokiej jakości. Mechanizmy, instrumenty
i rozwiązania dla zwiększenia liczby dobrze płatnych miejsc pracy w woj. mazowieckim". - Organizacja konferencji końcowej na podsumowanie projektu.
- Promocja projektu.
Realizacja projektu rozpoczęła się 1 kwietnia 2009 r., a zakończenie przewidziane jest
do 31 maja 2010 r.